AK-74

Relva pikkus – 99 cm

Relva kaal – 3,5 kg

Ümberlaadimine lukust

Laskerežiimide ümberlülitus kaitseriivil

Legendaarse Kalašnikovi automaadi väljatöötamist alustati Nõukogude Liidus vastuseks USA armee positiivsele kogemusele väikesekaliibrilise padruni ja selle juurde vastava ründevintpüssi kasutamisel. Sel viisil leiutati 1960. aastate lõpus väikesekaliibriline padrun, 1970. aastal aga töötati välja ja konstrueeriti ka automaat ise. Edaspidi moderniseeriti mudelit erineval moel, mis pidi selle maailmakuulsa relva niigi suurepäraseid näitajaid veelgi parandama.


АK-74 varustati vasakule küljele volditava kumm-metallist kabaga, mis vähendas selle õlal libisemist  täpsuslaskmisel. Automaadil on lukukoja vasakul küljel universaalne nii optilise kui öösihiku kinnitus. Kaba, tulesuunamispide, magasin, käekaitse (relva mugavaks hoidmiseks) ja rauakate on valmistatud klaaskiuga tugevdatud polüamiidist. Tänu uuele suudmepidurile õnnestus tagasilöögi energiat vähendada kaks korda.


Mudeli olulisim väärtus on suur töökindlus rasketes oludes. Automaat on lihtne ja seda on odav toota. Kuna АK-74 loomise üks põhjusi oli padruni kaliibri muutmine suuremast väiksemaks, on relva tagasilöök nõrgem ja lasketäpsus vastavalt suurem. Kuid on ka rida puudusi. Võrreldes М16-ga on АK-74 lasketäpsus üksiktule puhul madalam, automaattule puhul kõrgem, kuid M16 on ergonoomilisem.


Mudelit kasutatakse paljudes postsovetlikes riikides ja üks selle modifikatsioonidest kuulub ka Eesti kaitsejõudude relvastusse. Relva on kasutatud paljudes Aafrika ja Aasia regioonide kodusõdades ja sõjalistes konfliktides.

 

+372 56 120 160

©2018 by DogTag